top of page

OKUL ÖNCESİ OKULA UYUM REHBERİ

Değerli Velimiz;
Hepimiz için en kıymetli varlıklarımız çocuklarımızı odağımıza alıp “Bu okul çocuklara iyi gelecek” diyerek öğrenme yolculuğumuza çıktık. Eğitim bilimleri ve teknolojideki gelişmeler ile öğrencilerimizin potansiyellerini en iyi şekilde kullanarak gelişmeleri, öncelikle kendilerini gerçekleştirerek mutlu bir birey sonrasında da lider ve etkili dünya vatandaşı olmaları yolunda uzman kadromuzla 2019-20120 Eğitim Öğretim Yılına başlayacak olmanın heyecanı içindeyiz. 
Okulumuza güvenerek çocuğunuzun eğitimi gibi önemli bir konuyu bize emanet ettiğiniz için teşekkür ederiz. 
Öğrencimizin okula uyumunun daha etkili gerçekleşebilmesi için siz değerli velilerimizin katkısına önem veriyoruz

hazirokul.PNG

Okula hazır ailenin özellikleri aşağıdaki gibi ifade edilir:

 • Çocukların gelişim özellikleri hakkında bilgi sahibi olan,

 • Çocukların toplumsal uyumu ve akademik başarısı için eğitim kurumlarının öneminin farkında olan,

 • Çocukların gelişim alanlarını desteklemeye yönelik zengin uyarıcı çevre sunan,

 • Çocukların eğitim sürecinde eğitim kurumlarıyla iş birliği hâlinde ve bu kurumlara destek olan, 

 • Çocuğa öz güveninin artacağı ve özerklik duygusunun gelişeceği demokratik ortamlar sunan ve çocuğun her yönden gelişimini sağlayan ailedir. 

Öncelikle size oryantasyona neden önem veriyoruz bu konuda bilgi vermek isteriz:

 • Bu süreç kısa bir zamanı içermez, öğrencinin öğrenme yolculuğuyla ilgilidir. Öğrenmeyi kıymetli bir kıvılcım olarak görmesini sağlayacak bir süreç olduğu hatırda tutulmalıdır.

 • Bunun için planlı ve programlı ilerlemeyi ve velilerimizle iş birliği yapmayı önemsiyoruz. 

 • Okul sadece dersler değildir. Okulda öğrenci tüm yönleri ile gelişiyor. Okulun ayrı bir yer olmaması, yaşamın bir parçası, evinin uzantısı ve doğal çevresi olması için çalışıyoruz. 

 • Öğrencimizi tüm yönleriyle tanımak için gerekli olan teknikleri kullanırız. Elde ettiğimiz verileri hem siz velilerimizle hem de öğrencilerimizle paylaşırız. Öğrencimizin kendisini tanıması için bizlerin rehberlik etmesi önemli görevlerimizden biridir.

 

Bu bilgilerle birlikte, uygulayabileceğiniz ve dikkat edebileceğiniz uygulamaları sizlerle paylaşmak istiyoruz:  

OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARDA OKULA UYUM

0-6 yaşa denk gelen okul öncesi, çocukların gelişiminin en hızlı yaşandığı dönem olmasının yanı sıra kişiliğin oluşumu; sosyal, fiziksel, duygusal ve bilişsel becerilerin kazanılması ve sonraki yaşlara olan etkisinden dolayı kritik bir dönemeçtir. Çocuğun içinde bulunduğu çevre onun davranışlarında ve kişiliğinde belirleyicidir. Ailede başlayan eğitim süreci çocuğun dış dünyaya adımını attığı anaokulu aracılığıyla devam eder. Bu nedenle akranlarla temasın da gündeme geldiği okul öncesi eğitimi çocuğun hayatında belirleyici bir yer edinir.

Yaşanan bu dönemde çocuğunuzun okula uyumunun sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için velilerimizle birtakım öneriler paylaşmak istedik:

OKUL FİKRİNE ÇOCUĞUMU NASIL HAZIRLAMALIYIM?

Çocuğun hayatında yeni bir kavram olan ‘’OKUL’’ ona yüklenen anlamlarla çocukta davranış ve duygu geliştirecektir. Bu nedenle çocuğun okula öncelikle duygusal olarak hazırlanması gerekmektedir.  Okulu ve öğretmeni bir otorite gibi aktarmak ‘’Öğretmen duysa çok kızardı.’’, ‘’Okulda da böyle yaparsan kimse seni sevmez.’’ gibi cümleler korku uyandırarak çocuğun geri çekilmesine yol açar. Bunun yerine okulla ilgili olumlu konuşmalar yapılmalıdır. Aile bireyleri kendi komik ve eğlenceli okul anılarını anlatabilir. Anaokulunu çocuğa yalnızca oyun oynayacağı bir yer olarak aktarmamakta fayda vardır. Bununla birlikte sadece derslerden bahsediliyor olması ya da öğrenmeden bahsediliyor olması da çocuğu korkutabilir. Oyun ve öğrenme konusu dengeli bir biçimde konuşmalarda yer alabilir. 

Çocuklara ‘’Hadi gel okula başlayacağın günü konuşup planlayalım sonra da resmedelim ne dersin?’’ denilerek teşvik edilebilir. Okul sevgisi ve öğretmen sevgisi içeren kitaplar okunarak çocuktan duyguları alınabilir.

OKUL AÇILDIĞINDA NELER YAPMALIYIM?

Okula uyum sürecinde devamlılık büyük önem taşımaktadır. Çocuğun okula devamlılığının düzenli sağlanması okula uyum sürecini kolaylaştıracaktır ancak ailelerin bu konuda kararlı davranması gereklidir.  Bazı aileler çocuk üzülmesin diye bir iki gün gitmemesinin ona iyi geleceğini düşünebilirler fakat bu uyumu zorlaştıracak bir yanılsamadır. Çocuğa okula gitmemesi durumunda yapılan etkinliklerin onsuz yarım kalacağını söylemek gerekir.

Çocuğun okulla alakalı kaygıları yargılamadan hoşgörüyle dinlenilmeli sorunun kaynağı anlaşılınca aile bireyleri ve çocuk neler yapılabileceğini konuşup planlamalı gerekirse yardım alınmalıdır.

UZAK DURULMASI GEREKEN TUTUM VE DAVRANIŞLAR

Aileler çocuklara okul konusunda baskı yapmamalı, küçümsememeli ve kıyastan kaçınmalıdır.

‘’Bak bir sürü çocuk var onlar ağlıyor mu?’’

‘’Sen artık büyük abla/abi oldun.’’ gibi cümleler kurulmamalıdır.

UYUM SÜRECİNİ DESTEKLEYECEK TAVSİYELER

 • Okul alışverişine çocuğunuzla birlikte çıkın, alınan malzemelerde mutlaka onun da fikrine başvurun. Bunun okul için teşvik edici olacaktır.

 • Okula nasıl gidip geleceğini, okulda kaç saat zaman geçireceğini ve eve geldiğinde onu kimin karşılayacağını çocuğunuza aktarın. Süreçle alakalı soru işaretleri kalmaması ve doğru bilgiler edinmesi güvende hissettirecektir.

 • Nasıl bir ortamın onu beklediğini, okulu, sınıfı ve öğretmenleriyle ilgili bilgi verin. Aşina olması uyumu kolaylaştıracaktır.

 • Çocuk evden okula giderken mutlu ayrılmalı telaşlı bir temponun içinde kendini bulmamalıdır. Unutmayın siz telaşlı olursanız telaşlı; mutlu olursanız mutlu olacaktır.

 • Çocuğunuzun uyku ve beslenme alışkanlıkları düzene girmelidir. Düzenli uyku; öğrenmeye, hafızaya ve büyümeye katkı sağlar. Doğru beslenme ise çocuğun zihin performansını artırmakta, sağlıklı bir birey olarak büyüyüp gelişmesini desteklemektedir.

 • Okulun nasıl geçtiğini sormak isteyebilirsiniz bu doğaldır ancak ısrarcı olunmamalıdır. Anlatmak istediğinde bırakın sizle paylaşsın. Odağını kaygıya çekecek ‘’Bir sorun yok değil mi?’’ ‘’Sabahları ağlamıyor artık benim oğlum/kızım’’ gibi söylemlerden uzak durulmalı olumlu cümleler kurulmalıdır.

 • Yaşanılan bu süreçte çocuğunuzu yüreklendirmeyi başarılarına karşı cömert sözler söylemeyi, sevginizi göstermeyi unutmayın. İşlerin yolunda gittiğini sizden duymak onu da motive edecektir.

Sevgili ebeveynler, okula uyum sizlerin sakin, sabırlı, gayretli ve kararlı olmanız gereken bir süreçtir. Ebeveynle ve çocuk arasındaki duygular bulaşıcıdır; siz güven duyarsanız çocuk da güvenecektir. Çocuğun yaşamında önemli bir yeri olan aile bireyleri ve öğretmenlerin çocuğu tüm gelişim alanlarında birlikte desteklemeleri gereklidir. Aile bireyleri, öğretmen ve psikolojik danışmanın (rehber öğretmen) iş birliği içerisinde çalışması okula uyumu sağlayacaktır.
 

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA SERVİSİ

bottom of page