top of page
0C5A2703_düzenlendi_düzenlendi_düzenlendi_düzenlendi.jpg

İLKOKULA UYUM REHBERİ

Değerli Velimiz;
Hepimiz için en kıymetli varlıklarımız çocuklarımızı odağımıza alıp “Bu okul çocuklara iyi gelecek” diyerek öğrenme yolculuğumuza çıktık. Eğitim bilimleri ve teknolojideki gelişmeler ile öğrencilerimizin potansiyellerini en iyi şekilde kullanarak gelişmeleri, öncelikle kendilerini gerçekleştirerek mutlu bir birey sonrasında da lider ve etkili dünya vatandaşı olmaları yolunda uzman kadromuzla 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılına başlayacak olmanın heyecanı içindeyiz. 
Okulumuza güvenerek çocuğunuzun eğitimi gibi önemli bir konuyu bize emanet ettiğiniz için teşekkür ederiz. 
Öğrencimizin okula uyumunun daha etkili gerçekleşebilmesi için siz değerli velilerimizin katkısına önem veriyoruz

hazirokul.PNG

Okula hazır ailenin özellikleri aşağıdaki gibi ifade edilir:

 • Çocukların gelişim özellikleri hakkında bilgi sahibi olan,

 • Çocukların toplumsal uyumu ve akademik başarısı için eğitim kurumlarının öneminin farkında olan,

 • Çocukların gelişim alanlarını desteklemeye yönelik zengin uyarıcı çevre sunan,

 • Çocukların eğitim sürecinde eğitim kurumlarıyla iş birliği hâlinde ve bu kurumlara destek olan, 

 • Çocuğa öz güveninin artacağı ve özerklik duygusunun gelişeceği demokratik ortamlar sunan ve çocuğun her yönden gelişimini sağlayan ailedir. 

Öncelikle size oryantasyona neden önem veriyoruz bu konuda bilgi vermek isteriz:

 • Bu süreç kısa bir zaman dilimini içermez, öğrencinin öğrenme yolculuğuyla ilgilidir. Öğrenmeyi kıymetli bir kıvılcım olarak görmesini sağlayacak bir süreç olduğu hatırda tutulmalıdır.

 • Bunun için planlı ve programlı ilerlemeyi ve velilerimizle iş birliği yapmayı önemsiyoruz. 

 • Okul sadece dersler değildir. Okulda öğrenci tüm yönleri ile gelişiyor. Okulun ayrı bir yer olmaması, yaşamın bir parçası, evinin uzantısı ve doğal çevresi olması için çalışıyoruz. 

 • Öğrencimizi tüm yönleriyle tanımak için gerekli olan teknikleri kullanırız. Elde ettiğimiz verileri hem siz velilerimizle hem de öğrencilerimizle paylaşırız. Öğrencimizin kendisini tanıması için bizlerin rehberlik etmesi önemli görevlerimizden biridir.

 

Bu bilgilerle birlikte, uygulayabileceğiniz ve dikkat edebileceğiniz uygulamaları sizlerle paylaşmak istiyoruz:  

İLKOKULA UYUM

İlkokul dönemi 6-11 yaşları arasını kapsamaktadır. Çocuğun dış dünyayla daha iç içe olduğu bir dönemdir. Bu dönemin ilk yılları okula yeni başlama temel okuma-yazma, matematik becerilerinin ve sosyal ilişkilerin kazanıldığı dönemken; son yılları ergenlik öncesi döneme denk gelmektedir.

Okula başlama süreci çocuğun okula uyumu ve başarısı üzerindeki uzun vadeli etkisi sebebiyle çocuğun hayatındaki en kritik dönemlerden biri olarak kabul edilmektedir. Çocuk için okula adım yeni bir sosyal ortama dâhil olmakla beraber birey olarak da toplumda yer edindiği bir kapıyı aralamaktadır.

Yaşanan bu dönemde çocuğunuzun okula uyumunun sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için velilerimizle birtakım öneriler paylaşmak istedik:

OKUL FİKRİNE ÇOCUĞUMU NASIL HAZIRLAMALIYIM?

Çocuğun hayatında yeni bir kavram olan ‘’OKUL’’ ona yüklenen anlamlarla çocukta davranış ve duygu geliştirecektir. Bu nedenle çocuğun okula öncelikle duygusal olarak hazırlanması gerekmektedir.  Okulu ve öğretmeni bir otorite gibi aktarmak ‘’Öğretmen duysa çok kızardı.’’, ‘’Okulda da böyle yaparsan sınıfta kalırsın.’’ gibi cümleler korku uyandırarak çocuğun geri çekilmesine dolayısıyla da okul fobisine yol açar. Bunun yerine okulla ilgili olumlu konuşmalar faydalı olacaktır. Aile bireyleri kendi komik ve eğlenceli okul anılarını anlatabilir. 

Çocuklara ‘’Hadi gel okula başladığın günü konuşup planlayalım sonra da resmedelim ne dersin?’’ denilerek teşvik edilebilir. Okul, öğretmen ve sınıf konuları içeren kitaplar çocuklara okunabilir; eğitici videolar izlenebilir.

OKUL AÇILDIĞINDA NELER YAPMALIYIM?

Çocuğun okula devamlılığı önemlidir. Bazı aileler çocuk üzülmesin diye bir iki gün gitmemesinin ona iyi geleceğini düşünebilirler fakat bu uyumu zorlaştıracak bir yanılsamadır. Bu durum çocukta ‘’Okul istemediğimde gitmeyeceğim bir yer demek ki’’ gibi yanlış yüklemeler oluşturur. Çocuğa okula gitmemesi durumunda yapılan etkinliklerin onsuz yarım kalacağını söylemek gerekir. Çocuğun okulla ilgili kaygıları olabilir yapılması gereken hoşgörüyle yargılamadan dinleyip sorunun çözümü içinde neler yapılacağını çocukla beraber konuşmaktır.

UZAK DURULMASI GEREKEN TUTUM VE DAVRANIŞLAR

Aileler çocuklara okul konusunda baskı yapmamalı, küçümsememeli ve kıyastan kaçınmalıdır.
‘’Bak bir sürü çocuk var onlar ağlıyor mu?’’
‘’Bakalım sınıfta okuma yazmayı ilk kim öğrenecek?’’
‘’Okula gidiyorsun artık büyük abi/abla oldun.’’ gibi cümleler kurulmamalıdır.

UYUM SÜRECİNİ DESTEKLEYECEK TAVSİYELER

 • Okul alışverişine çocuğunuzla birlikte gidin, ihtiyacı olan malzemelerde mutlaka çocuğunuzun da fikrine başvurun okul için teşvik edici olacaktır

 • Okula nasıl gidip geleceğini, okulda kaç saat zaman geçireceğini ve eve geldiğinde onu kimin karşılayacağını çocuğunuza aktarın. Süreçle alakalı soru işaretleri kalmaması ve doğru bilgiler edinmesi güvende hissettirecektir.

 • Okulun ilk günü sakin kalmaya çalışın; kaygı, özellikle aile bireyleri ve çocuklar arasında bulaşıcıdır. Vedalaşma çok uzun sürmemelidir. Okul çıkışında da çocuğunuzu tam zamanında almaya gidin.

 • Aile bireyleri kendinden emin bir şekilde çocuğu okula bıraktıktan sonra okuldan ayrılabilmeli, ona “Hoşça kal, iyi dersler.” diyebilmelidir.

 • Nasıl bir ortamın onu beklediğini, okulu, sınıfı ve öğretmenleriyle ilgili bilgi verin. Aşina olması uyumu kolaylaştıracaktır.

 • Çocuk evden okula giderken mutlu ayrılmalı telaşlı bir temponun içinde kendini bulmamalıdır. Unutmayın siz telaşlı olursanız telaşlı; mutlu olursanız mutlu olacaktır.

 • Yaşanılan bu dönemde çocuğunuzu yüreklendirmeyi başarılarına karşı cömert sözler söylemeyi unutmayın. Bu okul için olan motivasyonunu ve hevesini arttıracaktır.

 • Çocuğunuzun uyku ve beslenme alışkanlıklarının düzene girmesi uyumu kolaylaştıracaktır. Düzenli uyku; öğrenmeye, hafızaya ve büyümeye katkı sağlar. Doğru beslenme ise çocuğun zihin performansını artırmakta, sağlıklı bir birey olarak büyüyüp gelişmesini desteklemektedir.

 • Okulun nasıl geçtiğini sormak isteyebilirsiniz bu doğaldır ancak ısrarcı olunmamalıdır. Anlatmak istediğinde bırakın sizle paylaşsın. Odağını kaygıya çekecek ‘’Bir sorun yok değil mi?’’ ‘’Sabahları ağlamıyor artık benim oğlum/kızım’’ gibi söylemlerden uzak durulmalı olumlu cümleler kurulmalıdır.

 • Unutmayın; bütün çocuklar birbirinden farklı öğrenme süreçlerine sahiptir. Okuma-yazma konusunda çocuklarınızı diğer çocuklarla kıyaslamayın.

Sevgili ebeveynler, okula uyum sizlerin sakin, sabırlı, gayretli ve kararlı olmanız gereken bir süreçtir. Ebeveynle ve çocuk arasındaki duygular bulaşıcıdır; siz güven duyarsanız çocuk da güvenecektir. Çocuğun yaşamında önemli bir yeri olan aile bireyleri ve öğretmenlerin çocuğu tüm gelişim alanlarında birlikte desteklemeleri gereklidir. Aile bireyleri, öğretmen ve psikolojik danışmanın (rehber öğretmen) iş birliği içerisinde çalışması okula uyumu sağlayacaktır.
 

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA SERVİSİ

bottom of page