top of page

ARA KAYIT OKULA UYUM REHBERİ

Değerli Velimiz;
Hepimiz için en kıymetli varlıklarımız çocuklarımızı odağımıza alıp “Bu okul çocuklara iyi gelecek” diyerek öğrenme yolculuğumuza çıktık. Eğitim bilimleri ve teknolojideki gelişmeler ile öğrencilerimizin potansiyellerini en iyi şekilde kullanarak gelişmeleri, öncelikle kendilerini gerçekleştirerek mutlu bir birey sonrasında da lider ve etkili dünya vatandaşı olmaları yolunda uzman kadromuzla 2019-20120 Eğitim Öğretim Yılına başlayacak olmanın heyecanı içindeyiz. 
Okulumuza güvenerek çocuğunuzun eğitimi gibi önemli bir konuyu bize emanet ettiğiniz için teşekkür ederiz. 
Öğrencimizin okula uyumunun daha etkili gerçekleşebilmesi için siz değerli velilerimizin katkısına önem veriyoruz

hazirokul.PNG

Okula hazır ailenin özellikleri aşağıdaki gibi ifade edilir:

  • Çocukların gelişim özellikleri hakkında bilgi sahibi olan,

  • Çocukların toplumsal uyumu ve akademik başarısı için eğitim kurumlarının öneminin farkında olan,

  • Çocukların gelişim alanlarını desteklemeye yönelik zengin uyarıcı çevre sunan,

  • Çocukların eğitim sürecinde eğitim kurumlarıyla iş birliği hâlinde ve bu kurumlara destek olan, 

  • Çocuğa öz güveninin artacağı ve özerklik duygusunun gelişeceği demokratik ortamlar sunan ve çocuğun her yönden gelişimini sağlayan ailedir. 

Öncelikle size oryantasyona neden önem veriyoruz bu konuda bilgi vermek isteriz:

  • Bu süreç kısa bir zaman dilimini içermez, öğrencinin öğrenme yolculuğuyla ilgilidir. Öğrenmeyi kıymetli bir kıvılcım olarak görmesini sağlayacak bir süreç olduğu hatırda tutulmalıdır.

  • Bunun için planlı ve programlı ilerlemeyi ve velilerimizle iş birliği yapmayı önemsiyoruz. 

  • Okul sadece dersler değildir. Okulda öğrenci tüm yönleri ile gelişiyor. Okulun ayrı bir yer olmaması, yaşamın bir parçası, evinin uzantısı ve doğal çevresi olması için çalışıyoruz. 

  • Öğrencimizi tüm yönleriyle tanımak için gerekli olan teknikleri kullanırız. Elde ettiğimiz verileri hem siz velilerimizle hem de öğrencilerimizle paylaşırız. Öğrencimizin kendisini tanıması için bizlerin rehberlik etmesi önemli görevlerimizden biridir.

 

Bu bilgilerle birlikte, uygulayabileceğiniz ve dikkat edebileceğiniz uygulamaları sizlerle paylaşmak istiyoruz:  

OKUL DEĞİŞİMİ YAŞAYAN ÇOCUKLAR İÇİN UYUM

Bazen istendik bazen istenmedik durumlardan dolayı okul değişimleri olabilir. Sebebi ne olursa olsun alışmış oldukları okullarından ayrılıp yepyeni bir okula başlamak çocuklar için zorlu bir süreçtir. Yalnızca okuldan değil öğretmenden ve arkadaştan da ayrılık söz konusudur. Ayrılık duygusunun yaratmış olduğu üzüntünün yanı sıra yeni okula dair soru işaretleri de kaygıya yol açar. Okula uyum sürecinin sağlıklı şekilde atlatılmasıyla üzüntü yerini yeni öğretmen ve arkadaşlıklardan dolayı oluşan mutluluğa; kaygı ise yeniliğin getirdiği heyecan ve keyifli bir döneme bırakacaktır. Sağlıklı geçirilen uyum süreci akademik başarının da anahtarıdır.

Yeni okula uyumun kolaylaşması ve sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için velilerimizle birtakım öneriler paylaşmak istedik:

YENİ OKUL FİKRİNE ÇOCUĞUMU NASIL HAZIRLAMALIYIM?

Uyumun temeli çocuğa konu hakkında doğru bilgiler vermekten geçiyor. Okulun neden değiştiğine dair bilgilendirme yapmak çocuğun bu süreçte önemsendiğinin mesajını verir.  Sonrasında ise yeni okulla ilgili bilgi sahibi olun ve bu bilgileri çocuğunuzla paylaşın. Nasıl bir ortamın onu beklediğini, okulu, sınıfı ve öğretmenleriyle ilgili detaylı bilgi verin. Aile bireylerinin kendinden emin duruşu çocuğa da okulla ilgili güven verecektir. Okulumuzun oryantasyon döneminde siz velilerimizin ve öğrencilerimizin katımı önemlidir.

SADECE BİRAZ ZAMAN, SABIR VE ANLAYIŞ

Okula devamlılık büyük önem taşır. Çocuğun yeni okula dair kaygılarından dolayı bir iki gün gitmemesinin onu rahatlatacağını düşünmek bir yanılsamadır aksine okula uyumu güçleştirebilir.

Okul değişikliğinin ilk günlerinde öğrencinin; “Okula gitmek istemiyorum” diye dile getirmesi, eski okulunu ve arkadaşlarını özlediğini söylemesi, sabahları kalkamaması doğaldır. Bu durumda çocuğunuzu yargılamadan hoşgörü ile dinleyip sorunun ne olduğunu bulduktan sonra yaşananın geçici olduğunun altını çizmelisiniz. İhtiyacı olanın zaman olduğunu da ayrıca vurgulamalısınız. Çocuğun anlaşıldığını hissetmesi iyileştirici olacaktır. Sonrasında problemin nasıl çözüleceğine dair beraber adım atabilirsiniz. Okul yönetiminden, öğretmeninden ve rehberlik servisinden de yardım alabileceğinizi unutmayın.

Öğretmenlerine ve arkadaşlarına uyum sağlaması yeni düzen içinde kendine yer edinmesi bazen kolay bazen zordur. Bazı sınıflar yeni üyeyi hemen benimser bazılarında ise biraz daha zaman alabilir. Bu durumda çocuğunuzun okul günlerinin nasıl geçtiğine dair sorular sorabilirsiniz ancak ısrarcı olmayın. Bırakın anlatmak istediği zaman size duygularını düşüncelerini aktarsın. Her zaman onu dinleyeceğinizin güvenini vermeniz onun için yararlı olacaktır.
Çocuğunuzun yeni okulunda arkadaşlık geliştirmesi için destekleyici olmalısınız. Unutmayın geliştireceği arkadaşlıklar onun okula uyumunu ve bağlılığını arttıracaktır. Eğitimin her sürecinde aile ve öğretmen iş birliği önemli olduğu gibi uyum sürecinde de önemlidir, iş birliği kurmaktan çekinmeyiniz.

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA SERVİSİ

bottom of page